binicilik
ds s
K9 Horse Club
d a
ds s
At Binicilik Ürünleri
d a
ds s
Sektör Dergisi
d a
ds s
Dila Country Club
d a
ds s
Kenanbey Binicilik
d a
ds s
At Dişçiliği Uzmanı
d a
ds s
Atevi'ne Reklam Verin
d a
Ana Menü
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d aTürkiye Binicilik Federasyonu’ndan Duyurular-Haberler
ds s
TBF DUYURU NO: 39 / 2013 ENGEL ATLAMA BALKAN ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIMLAR TOPLANTISI VE VETERİNER KONTROLÜ
TBF DUYURU NO: 38 / 2013 ENGEL ATLAMA BALKAN ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIMLAR DUYURUSU
Türkiye Kupası Doping Kontrolü ile İlgili Duyuru
TBF DUYURU NO: 37 / 2013 2013 BALKAN ENGEL ATLAMA ŞAMPİYONASI TAKIM SEÇMELERİ
Engel Atlama Balkan Şampiyonası 5-8 Eylül 2013 Kemer Golf & Country Club İstanbul
Engel Atlama Türkiye Şampiyonası 23-24 Ağustos'ta
Kemer Golf & Country Club Engel Atlama Yarışmaları
2-4 Ağustos Türkiye Kupası Engel Atlama Yarışmaları Resmi Sonuçları
TBF DUYURU NO: 36 / 2013 2013 BALKAN ENGEL ATLAMA ŞAMPİYONASI BAYANLAR TAKIM SEÇMESİ
At Terbiyesi Balkan Şampiyonası'nda Millilerimizden Büyük Başarı
d a

İlan Panosu
ds s
d a
   
 
sola Pantalon_Binici Tog_Binici Mini Chaps Eldiven_Binici Bot_Binici Mahmuz ve Mahmuz Kayışı Kamçı_Binici Koruyucu Yelek Ceket Müsabaka Kovboy Şapka Kedi_Mamaları Köpek_Mamaları At_Yemleri Pelet Form Katkı Maddeleri Biotin Plus Zinc Mineral Blok At Bakım Ürünleri Malzeme Bakım Ürünleri At_Yemleri Mix Form Kedi_Kumları Kedi_Tasmaları Köpek Aksesuarları Köpek Bakım Ürünleri Köpek Bisküvi Köpek Deri Kemik Köpek_Kulübeleri Köpek_Tasmaları Köpek_Zincirleri Prize Eyerler Bandajlar Başlıklar Blanketler Dizginler Fırçalar ve Tımarlar Gaiter/Getr Göğüslükler Kantarmalar Kolanlar Ter Bıçağı Tırnak Lastiği Üzengiler ve Üzengi_Kayışları Yularlar ve Yedek İpi Ahır Gereçleri Atevi Sticker Anahtarlıklar Bileklik Gümüş Halhal Gümüş Kolye Ucu Gümüş Telefon Süsü Havlu Peştemal Duvar Süsleri Şaraplıklar Kartvizitlik Eyer Altları, Pedler Nalbant Bıçakları (Farriers hoof knifes) Nalbant Kerpetenleri (Farriers Pulloff and Nippers) Nalbant Çekiçi (Farriers Hoof hammer) Nalbant Törpüsü (Farriers Hoof Rasp) Nal Mıh Hit-Air Hava Yastıklı Binici Koruma Yeleği Yelek Nalbant Önlüğü İkinci el/2.el Binicilik Malzemesi İkinci el/2.el At Malzemesi Binici Çizmesi CızmeÇantası Kalp Ritmi Ölçme Monitörü At Nabız Ölçme Saati/Cardio Equine At_Binicilik_Resimleri At_Sigorta Binici_Sigorta .Pantalon .MİNİ_CHAPS .BOT .Yelek .Üzengi Kayışı Deri .Talaş_Dirheni_Demir .Ahır_Bilgi_Levhası .Eyeraltı Kapitone Ped Anahtarlık Pony Binici Togları/Kaskları Pony Biniciler Koruyucu Yelekler At Kiralama Binici , Jokey Kiralama Pony Binici Mahmuzları Pony Binici Eldivenleri Optimaflex Glucosamine Chondroitin 3500 Gr. Pantolon Bayan Binici Respekt Line Pantolon Erkek Binici Respekt Line Jokey Yarış Kaskları Jokey Pantolonları Jokey Fileli Atletleri Jokey Eldivenleri Jokey Kamçıları Jokey Yarış Gözlüğü Jokey Yarış Çizmeleri Düzkoşu Eyerleri Düzkoşu Eyer Kolonları Yarış Madrabası Jokey Formaları Jokey kask Şapkaları Jokey Koruyucu Yelekleri Jokey Düzkoşu Eyerleri Apranti Jokey Yamağı Malzemeleri Ahır / Box Zemini Kaplama Malzemeleri Ahır / Box Duvarları Kaplama Malzemeleri Padok Zemini Kaplama Malzemeleri Walker / Yürütücü Zemini Kaplama Malzemeleri Yarış Atı Martingalleri Yarış Atı Keçesi Yarış Atı Eyerleri Yarış Atı Eyeri Üzengi Kayışları Yarış Atı Üzengileri Yarış Atı Eyer Kolanları Yarış Atı Çulları Blanketleri Yarış Atı Bandajları Yarış Atı Yağmurlukları Yarış Atı Başlıkları Yarış Atı Dizginleri Yarış Atı Kantarma Gem Demirleri Yarış Atı Göğüslükleri At Kuyruğu Satışı At Yelesi Satışı Düğünlere Fayton Kiralama Sünnet Düğününe Fayton Kiralama Nişanlara Fayton Kiralama Organizasyonlara Fayton Kiralama Biniciliğe İlk Adım Kitap At Traş Makinaları Erkanlı Binicilik Kampanya Bireysel Yelken Eğitimleri Kurumsal Yelken Eğitimleri ÇOCUK YETİŞKİN  At Taşıma Römorku/Van/At Nakliye Aracı OT Kalaycibey.com 6lıTahmin sitesi     sağa

Atlısporlar Binicilik Disiplinleri/Branşları
ds s


Türkiye Binicilik Federasyonu 'ndaki aktif branşlar/disiplinler:

Atlı Dayanıklılık (Endurance):
Uzun mesafelerde dayanıklılığın ön plana çıktığı dal. Bu dalda engel atlama yok ve herkes tek tırnaklı her hayvan ile (eşek, katır, zebra, köy atı)katılabilir.

At Terbiyesi (Dressage):
Binicinin atına; göze hitap eden zor hareketler yaptırdığı bir dal.

Engel Atlama (Jumping):
Engel atlanarak yapılan dal.

Pony (Pony):
Cidago yüksekliği 1.50 mt. nin altında atlar ile yapılan dal. Kendi içinde at terbiyesi ve engel atlama olarak ayrılır.

Üç Günlük Yarışma (Eventing):

Aynı binici ve atın hem at terbiyesi, hem engel atlama, hem de cross parkurunda sınandığı bir yarışma türü.
Uluslararsı Binicilik Federasyonu 'ndaki aktif branşlar/disiplinler:

Jumping (Engel Atlama):
Engel atlanarak yapılan dal.

Dressage and Para Equestrian Dressage (At Terbiyesi ve engelli insanların da yarıştığı at terbiyesi):
Binicinin atına; göze hitap eden zor hareketler yaptırdığı bir dal.


Eventing (Üç günlük Yarışma):
Aynı binici ve atın hem at terbiyesi, hem engel atlama, hem de cross parkurunda sınandığı bir yarışma türü.

Driving and Para Equestrian Driving (At Arabası Sürüşü):
At arabaları ile yapılan spor dalı ve engelli insanların da yaptığı dal.

Endurance (Atlı Dayanıklılık):
Uzun mesafelerde dayanıklılığın ön plana çıktığı dal. Bu dalda engel atlama yok ve herkes tek tırnaklı her hayvan ile (eşek, katır, zebra, köy atı)katılabilir.

Vaulting (Voltij):
At üzerinde artistik jimnastik hareketleri yapılan dal.

Reining (Dizginleme):
Kovboy kıyafetleri giyilerek, ata kısa dönüşler ve kayarak ani duruşlar yaptırılan, atın kıç üstü oturtturulduğu dal. Bu öyle bir dal ki; binicilerinin kafaları taştandır- kırılmaz bu yüzden tog takmazlar, öyle bir dal ki atı otturursun ama ata hiç zarar vermezsin...

TALİMATLAR - YÖNETMELİKLER
Atlı Dayanıklılık Yarışma Talimatı:
TÜRKİYE BİNİCİLİK FEDERASYONU
ATLI DAYANIKLILIK YARIŞMA TALİMATI
2 / 21
1- FEI (Uluslararası Binicilik Federasyonu), binicilik sporu ile ilgilenenlerden FEI'nin yönetmeliğine bağlı kalmalarını, at sağlığının her zaman birinci unsur olarak ele alınmasını ve bunun asla ticari ya da rekabete dayanan etkilerle ikinci plana atılmamasını öngörür.
2- Yarışma atlarının her evredeki hazırlık ve eğitimi aşamalarında sağlık unsuru her türlü talebin üstünde tutulmalıdır. Bu; iyi at bakımı, eğitim metodları, nalbantlık, malzeme ve taşımayı içerir.
3- Atlar ve biniciler, yarışmaya katılmak için sağlıklı, bilinçli ve formda olmalıdırlar. Bu şartlar, ilaç kullanımı, sağlığı ya da güvenliği tehdit eden cerrahi uygulamalar, kısrakların gebeliği ve yardımların yanlış kullanılmasını da kapsar.
4- Yarışma koşulları atın sağlığına zarar vermemelidir. Yarışma alanına verilen önem, zemin, hava şartları, ahır şartları, çevre güvenliği, atın sağlığı ve yarışma sonrası seyahati de bu koşullara dahildir.
5- Ata Yarışma sonrası ve yarışma kariyeri sona erdiğinde gösterilen davranışın doğru ve uygar olması gerekmektedir. Bunlar, uygun veteriner bakımı, yarışma anındaki yaralanmalar, ötenazi ve atın emekliliğidir.
6- FEI, bu sporla ilgilenen herkesin kendi uzmanlık alanlarında en yüksek seviyede bir eğitime erişmelerini kesinlikle tavsiye eder.
3 / 21
BÖLÜM 1. GENEL HÜKÜMLER
Amaç, Kapsam ve Tanımlar
Amaç: Bu Talimatın amacı, binicilik sporunun bir dalı olan Atlı Dayanıklılık yarışmasının tanıtılması, sevdirilmesi ve yurt sathında yaygınlaştırılması yoluyla Milli gelişimini sağlamak, uluslararası alanda istenilen başarılara ulaşmak hedeflerine yönelik, spor ahlakı ve spor disiplinine sahip yarışmacıların yetişmesi için gerekli kural ve esasları belirlemektir.
Kapsam: Bu Talimat, yurt içinde ve yurt dışında yapılacak olan ulusal, uluslararası, resmi ve özel yarışmalara katılacak olan sporcular ile Türkiye Binicilik Federasyonu'nca tescili yapılmış kulüplerin tüm sportif faaliyetlerini kapsar.
Tanımlar: Bu Talimata geçen;
Uluslararası Federasyon (FEI)
:
Uluslararası Binicilik Federasyonu'nu
Federasyon (TBF)
:
Türkiye Binicilik Federasyonu'nu,
İl Temsilcisi
:
İldeki Binicilik Temsilcisini,
Kulüp
:
Dernekler Kanununa göre kuruluşunu tamamlamış ve Genel Müdürlükçe tescili yapılmış olan binicilik spor kuruluşları ile diğer resmi kurum ve kuruluşların binicilik takımlarını,
Yarışma
:
Bir organizasyon komitesinin yönetimi ve sorumluluğu altında yürütülen, tek bir derecelendirme ve ödüllendirme ile sonuçlanan binicilik yeteneği yoklamasını,
Kategori
:
Yarışmanın hangi binici veya at sınıfı için tertiplendiğini,
Binici
:
Bir kulüp bünyesinde veya ferdi olarak, sportmenlik anlayışı içerisinde Milli ve uluslararası kural ve teknikleri tatbik eden ve geliştiren, atı güven içinde olabildiğince az kuvvet sarf ederek tam yerinde, sakin, zamanında kullanma becerisine haiz, lisanslı sporcuyu,
BÖLÜM 2. ESAS HÜKÜMLER
2.1 GENEL
2.1.1 Atlı Dayanıklılık Yarışması yarışmacının ize, mesafeye, iklime, zemine ve kronometreye karşı koştukları, atın dayanıklılık ve formunu idare edebilme yeteneğini test eden bir müsabakadır.
2.1.2 Teknik Delege, Hakem Heyeti, Komiserler, Veteriner Kurulu, Ekip Şefi, Takım Veterineri, Seyisler ve son olarak binicinin en önemli sorumluluğu, atın sağlığının ve refahının sağlanmasıdır.
2.1.3 Yarışmacının başarılı olabilmesi için, atın kararları ile atın arazide etkili ve güvenli kullanımı konusunda bilgili olması gereklidir.
2.1.4 Bir Atlı Dayanıklılık yarışmasında Genus Equus ailesinin tüm üyeleri "at" olarak kabul edilir.
2.2 MÜSABAKA BÖLÜMLERİ
2.2.1 Hiçbir etap 40 km'yi geçemez ve, prensip olarak, uzunluğu 20 km'den az olmamalıdır.
2.2.2 Her etabın sonunda yarışmacı veteriner kontrolü için durmak zorundadır. Veteriner Kurulu Başkanına her etabın mesafesi ve her veteriner kapısındaki zorunlu molalar konusunda danışılmalıdır.
2.2.3 Bir Atlı Dayanıklılık müsabakasının her etabı zorunlu bir mola veya bekleme süresi ile birbirlerinden ayrılmalıdır.
2.2.4 160 km'lik bir parkurda en azından beş Veteriner Kontrol Noktası artı son kontrol olmalıdır.
(6 etap) (Teknik Delegenin önerisi ile bu etapların sayısı 5'e düşürülebilir).
4 / 21
2.2.5 Etaplar bir veya birkaç güne yayılabilir.
2.2.6 Bir Atlı Dayanıklılık müsabakasının her günü, bir veteriner kontrolü ve zorunlu bir mola veya bekleme süresi ile birbirlerinden ayrılan, en azından iki etaba bölünmelidir.
2.2.7 Üç yıldız veya Dört yıldız atlı dayanıklılık müsabakalarında minimum 40 dakika süren en azından bir adet zorunlu mola olmalıdır.
2.2.8 Dört yıldız yarışmalarda, yarışmanın toplam zorunlu mola süresi en azından 1 km'de 1 dakika oranını karşılamalı, yani 140 km için toplam minimum zorunlu mola süresi 140 dakika olmalıdır.
2.2.9 Başlama sırası ve kuralları ne olursa olsun, her yarışmacı tüm müsabakayı kendisi yalnızmış ve zamana karşı yarışıyormuş ggibi tamamlamalıdır.
2.2.10 Atlı Dayanıklılık Yarışması kronometreli bir müsabakadır.
Parkuru en kısa zamanda bitiren binici/at çifti, tüm son Veteriner muayeneleri ve ilaç kontrollerinin yanı sıra işbu Talimat, Veteriner Yönetmeliği uyarınca at ve binicinin güvenliği için geçerli olan diğer protokolleri başarıyla geçtikten sonra, galip ilan edilir.
Müsabakalar, aşağıdakilere tabi olmak kaydı ile yarışmacıların zamana karşı kendi kararlarını belirleyerek yarışmalarına izin verecek şekilde düzenlenir.
2.2.11 Bir parkuru güvenle tamamlama ihtimali üzerinde kötü etkisi olabilecek parkur koşulları veya başka koşullar yüzünden, Organizasyon Komitesi Teknik Delegenin de fikrini alarak yarışmacıların atlarının güvenliğini sağlamak amacıyla yarışmanın gereken hızından çok geri kalmamalarını garanti altına almak için parkurun bir bölümü veya müsabakanın bir etabı ve/veya Veteriner Kontrol noktalarının biri veya birkaçı için maksimum bir süre belirleyebilir.
2.2.13 Diğer yandan, parkurun güvenliğine bağlı sebepler yüzünden, Organizasyon Komitesi Teknik Delege'nin de fikrini alarak parkurun belirli bölümleri için koşulması gereken kararı ve/veya maksimum hızı belirleyebilir. Ancak, bu ilgili parkurun şartlarının yanı sıra günün saatine de bağlı olmalı ve genel olarak tek seferde 5 km'yi veya parkurun %5'ini geçmemelidir. Genellikle, parkurun bir etabında kontrollü hızlı ve/veya belirli kararlı birden fazla bölüm olmamalı ve bu bölümler asla son etapta yer almamalıdır.
2.3 PARKUR
Arazinin getirdiği şartlar dahilinde arazide teknik olarak zorlayıcı bir parkur yaratmaya yardımcı olmak için Organizasyon Komitesi ve Teknik Delege görüş alışverişinde bulunurlar. Zemin farklılıkları, arazi farklılıkları, irtifa farklılıkları, yön değişiklikleri gibi teknik açıdan zorlayıcı etmenleri bunlarla da sınırlı olmamak kaydıyla tatbik etmeye gayret etmelidirler.
2.3.1 Arazi tipi ve irtifa farklılıkları müsabaka programında açıkça belirtilmiş olmalıdır.
2.3.2 Prensip olarak, parkurun %10'undan fazlasında motorlu araç kullanımı için inşa edilmiş sert yüzeyli yollar bulunmamalıdır.
2.3.3 Genel olarak, parkurun daha zorlu bölümü yarışmanın ilk kısımlarında olmalıdır.
2.3.4 Etapların mesafeleri Organizasyon Komitesi tarafından ve Teknik Delege ile belirlenmeli ve programda yayınlanmalıdır.
2.3.5 Parkurda aşılması gereken teknik zorluklar arasında hendekler, dik çıkışlar veya inişler veya su yolları gibi doğal maniler bulunabilse de, parkurun teknik açıdan zorluğunu arttırmak için özel olarak inşa edilmiş herhangi bir şey olamaz.
2.3.6 Bu teknik engeller mümkün olduğu oranda doğal halleriyle bırakılmalıdır. Eğer gerekirse, müsabaka boyunca aynı şekilde kalmalarını sağlamak için takviye edilmelidirler.
2.3.7 Finiş birkaç atın hızlı bir şekilde ve birbirlerini engellemeksizin finişten geçmelerine izin verecek kadar uzun ve geniş olmalı ve yarışmacıların herhangi muhtemel bir sprint veya dörtnal ile finiş çizgisini geçtikten sonra güvenli bir şekilde durmalarına yetecek yer bulunmalıdır. Ayrıca veteriner kontrol noktasına mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır.
2.4. PARKURUN İŞARETLENMESİ
5 / 21
Parkur, parkur güzergahı hangi tarafa gidileceğine şüphe kalmayacak şekilde işaretlenmelidir. İşaretlemede bayrak, şerit, yön belirleyici oklar, toz kireç, boya vs. kullanılabilir.
2.4.1 Yarışmacı tüm parkuru madde 2.4.5 de belirtildiği gibi haritada işaretlenen yönde tamamlamalıdır.
2.4.2 İz Şaşırma: İz şaşırma durumunda hata; başlangıç noktasından itibaren düzeltilmelidir. Aksi takdirde yarışmacı diskalifiye edilir. Ancak, iz şaşırma hatasının düzeltilmesinin mümkün ve/veya atın menfaatine olmaması halinde, hakem heyeti yarışmacının aynı tipte arazide eşdeğer bir mesafeyi aşmasını gerektiren bir alternatifin uygulanmasına karar verebilir ki söz konusu mesafe tek bir etapta kat edilerek yarışmacının her bir veteriner kontrol noktasından doğru sırada ve geçerli zaman limitleri dahlinde geçmesi sağlanır. Böyle durumlarda yarışmacı sıralamaya sadece müsabakayı tamamlamış olmasından dolayı dahil edilir. Yarışmacı bu tür bir performanstan dolayı bir kalifikasyon olabilirse veya diğer kalifikasyon kriterlerini yerine getirebilse de, en iyi kondisyon ödülü veya takım skorlarına katkı veya ferdi sıralama için değerlendirmeye alınmaz.
2.4.3 Sınır Bayrakları: Parkurun belirlenmiş bölümlerinin yanı sıra başlangıç ve bitiş hatlarını işaretlemek için sınır bayraklar veya kabul edilebilir diğer göstergeler kullanılmalıdır. Bu tür bayraklara veya göstergelere parkurda görüldükleri her yerde uyulmalıdır. Aksi takdirde yarışmacı diskalifiye edilir. Parkurda kestirmeden gitmenin mümkün olduğu durumlarda organizasyon komitesi zorunlu olan yoldan gidilip gidilmediğini kontrol etmesi için bir komiser görevlendirmelidir.
2.4.4 İz İşaretleri: Yön bayrakları veya işaretleri yarışmacılara genel istikameti göstermek ve yolunu bulmalarına yardımcı olması maksadıyla konulur. Bunlar yarışmacının görmesi için zaman kaybetmeyeceği şekilde yerleştirilmelidir. Her 10 km'de bir mesafe işareti konulmalıdır.
2.4.5 Parkur Planı: Her bir yarışmacıya, parkur izinin yanı sıra tüm mecburi duruşların ve zorunlu manilerin yerlerinin gösterildiği bir harita veya planı önceden görme fırsatı tanınmalıdır. Şampiyonalar veya 4 yıldızlı yarışmalarda, Organizasyon Komite'leri aynı zamanda bu haritaların veya planların kopyalarını her bir yarışmacıya dağıtmalıdırlar.
2.4.6 Başlangıç ve Bitiş: Her etabın başlangıç ve bitişi açık bir şekilde uygun işaretlerle belirlenmelidir.
2.5. PARKUR PLANI
2.5.1 Harita: Parkur izi kesinleştiğinde, tercihen yarışmanın teknik toplantısı esnasında ve kesinlikle yarışmanın başlangıcından önce, en azından 1:50'000 ölçekli bir harita yarışmacılara verilmelidir.
2.5.2 Parkur Tasarımının Tamamlanması: Bir atlı dayanıklılık müsabakasının parkur planı müsabakanın başlamasından en azından 7 gün önce resmen belirlenmeli ve hakem heyetine sunulmadan önce teknik delege tarafından onaylanmalıdır.
2.6 PARKURDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI VE YARIŞMALARIN YENİDEN PROGRAMLANMASI/ERTELENMESİ VEYA İPTALİ
2.6.1 Parkurda Değişiklik: Parkur resmen belirlendikten sonra teknik delege ve hakem heyetinin onayı olmaksızın hiçbir değişiklik yapılamaz.
2.6.2 Yarışmanın Yeniden Programlanması / Ertelenmesi: Genel olarak Madde 2.6.6' da belirtilmiş olan istisnai durumlarda, bir yarışma aşağıdaki şekilde yeniden programlanabilir veya
6 / 21
başlaması ertelenebilir.
2.6.3 Yarışma Başlamadan Önce (İlk Veteriner Kontrolünden Bir Saat Öncesine Kadar): Teknik delegenin organizasyon komitesi temsilcisi, yarışma veterineri, veteriner komisyonu başkanı ve hakem heyeti başkanına danışarak aldığı karar ile.
2.6.4 Yarışma Başladıktan Sonra: Hakem heyeti başkanının, organizasyon komitesi temsilcisi, yarışma veterineri, veteriner komisyonu başkanı ve teknik delegeye danışarak aldığı karar ile.
2.6.5 Organizasyon Komitesi'nin Sorumluluğu: Organizasyon komitelerinin tüm yarışma planlamaları için erteleme, yarışmanın başlangıcının 30 saate kadar geciktirilmesi ve/veya tamamen yeniden programlama ihtimallerini ön görmeleri önerilmektedir.
2.6.6 İstisnai Durumlar: Söz konusu istisnai durumlar aniden ortaya çıkan ve yarışmanın seyri esnasında biniciler ve/veya atlar için makul veya adil olmayan riskler oluşturacağı makul çerçevede öngörülemeyen durumlardır.
2.6.7 Yarışmanın İptali: Bir yarışmada veya yarışma esnasında genel olarak Madde 2.6.11'de belirtilmiş olan yıkıcı durumların veya şartların ortaya çıkması halinde, bir yarışma aşağıdaki şekillerde iptal edilebilir:
2.6.8 Yarışma Başlamadan Önce (İlk Veteriner Kontrolünden Bir Saat Öncesine Kadar): Teknik delegenin organizasyon komitesi temsilcisi, yarışma veterineri, veteriner komisyonu başkanı hakem heyeti başkanına danışarak aldığı karar ile.
2.6.9 Yarışma Başladıktan Sonra: Hakem heyeti başkanının, organizasyon komitesi temsilcisi, yarışma veterineri, veteriner komisyonu başkanı ve teknik delege'ye danışarak aldığı karar ile.
2.6.10 Organizasyon Komitesi'nin Sorumluluğu: Organizasyon Komitesi'nin tüm yarışma planlamaları için yarışmanın iptali ve yarışma yerinin boşaltılması ihtimallerini öngörmeleri önerilmektedir.
2.6.11 Yıkıcı Durumlar veya Şartlar: Bunlar aniden ortaya çıkan ve binici ve/veya atların güvenliğini tehlikeli şekilde riske attığı belirlenen ve parkurun değiştirilmesi, yarışmanın yeniden programlanması veya ertelenmesi ile kaçınılamayan durumlar ve şartlardır.
2.6.12 Atlı Dayanıklılığın Doğası: Her durumda bu disiplinde bir atlı dayanıklılık testi olarak zorlu zemin, hava vesaire koşullarında yarışmanın öngörüldüğü ve bu yüzden erteleme, yeniden programlama ve iptallere sadece istisnai çareler olarak başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.
2.6.13 Bildirimler: Yukarıda bahsi geçen durumlarda, biniciler ve/veya ekip şefleri mümkün olan en kısa sürede ve kesinlikle yarışmanın veya ilgili etabın başlangıcından önce karardan resmen ve şahsen haberdar edilmelidirler.
2.7 BAŞLAMA METODU
2.7.1 Binici ve atlar işaret verilmeden başlangıç çizgisini geçmemelidir.
2.7.2 Eğer bir yarışmacı herhangi bir şekilde yanlış bir çıkış yaparsa, geri dönmeli ve başlangıç çizgisini tekrar geçmelidir, yoksa diskalifiye edilir. Ancak, yarışmacının süresi sinyal ilk kez verildiğinde yarışmaya başlamış gibi tutulur.
2.7.3 Yarışmaya başlamak için zamanında yerinde bulunmayan tüm yarışmacıların süreleri sanki zamanında yarışmaya başlamışlar gibi tutulur. Başlangıç zamanından itibaren 15 dakikadan fazla süre geçen ve yarışmaya başlamayan tüm yarışmacılar diskalifiye edilir.
7 / 21
2.7.4 Çok günlü yarışmalarda takip eden günde/günlerde toplu bir start yapılamaz. Binici/at çiftleri sonraki günde bir önceki günün finişinde kaydedilmiş aynı zaman aralıkları ile yarışmaya başlamalıdır. Bu durum hakem heyetinin başkanı ve teknik delege tarafından organizasyon komitesine danışılarak belirlenen bir süre boyunca bu şekilde devam eder. Daha sonra geri kalanlar beraberce start alır.
2.8 ZAMANIN VE KAYITLARIN TUTULMASI
2.8.1 Zamanın tutulması müsabakada önemli bir rol oynadığından, organizasyon komite'leri her bir yarışmacının her bir etaptaki başlangıç ve bitiriş sürelerinin eşzamanlı kronometre tutma yöntemleri kullanan ve uygun vasıflara sahip kişilerce doğru bir şekilde not ve kayıt edilmesini sağlamalıdırlar.
2.8.2 Her yarışmacı için her yarışmada bir süre kartı veya bunun kabul edilebilir ve güvenilir bir alternatifi düzenlenir.
2.8.3 Organizasyon komite'leri, kullanılan başlıca yöntemler elektronik sistemler olduğunda, tutulan sürelerin kaydı ve tüm kaydedilen bilgiler için alternatif güç kaynakları ve yedek kayıt tutma olanakları sağlamalıdır. Her yarışmacının süresinin kaydedilmesi için her kronometreli etabın başlangıcında ve bitişinde komiserlerin süreyi takip etmesi için süre tutma sistemleri ve/veya kronometreler gereklidir.
2.8.4 Süre; başlangıç işaretinin verildiği andan yarışmacının finiş çizgisini geçtiği ana kadar tutulur.
2.8.5 Zorunlu molalarda veteriner kontrol noktası sistemi kullanılmalıdır.
2.8.6 Veteriner kontrol noktalarında, yarışmacıların sürelerinin tutulması işlemi birkaç atın muayene için aynı anda kontrol noktasına gelmesinden dolayı yarışmacının süresinde gecikme olmasına neden olmayacak şekilde gerçekleştirilmelidir.
2.9 MÜSABAKA VE FAIR PLAY
2.9.1 Bir binici parkurda iken atından inerek atının yanında veya arkasında yürüyebilse de, her günün başlangıcında başlangıç çizgisinden ve günün son etabının bitiş çizgisinden binekte geçmek zorundadır. Aksi takdirde diskalifiye olur.
2.9.2 Belirli zaman limitlerinden herhangi birine uymayan biniciler diskalifiye edilir.
2.9.3 Parkurda yarışmacı başlangıç çizgisinden geçtikten sonra başka hiç kimse atı yedekte götüremez veya ata binemez, aksi takdirde yarışmacı diskalifiye edilir.
2.9.4 Daha yavaş giden bir yarışmacının kendisini geçmeye çalışan başka bir yarışmacıyı kasten engellemesi diskalifiyeyi gerektirir. Bu kuralın amacı parkurdaki biniciler arasında sıralama için rekabet olmasını engellemek değildir ve bu kural belirgin bir şekilde yavaş bir kararla yol almasından veya başka ret ya da ekipman problemlerinden dolayı yavaş giden bir yarışmacının başka yarışmacılar tarafından geçildiği durumlarda geçerlidir.
2.9.5 Müsabakanın bir sonraki etabına katılma hakkı kazanamayan veya herhangi bir sebepten ötürü diskalifiye olan tüm yarışmacılar parkuru derhal terk etmelidirler. Bu yarışmacılar başka bir uygun alternatif mevcut olmadıkça ve sadece hakem heyetinin bir üyesi veya, bu üyenin bulunmadığı durumlarda, bir komiser tarafından onaylanmadıkça, devam etme hakkına sahip değildirler.
2.10 YARIŞMA ESNASINDA VEYA PARKURDA İZİN VERİLEN YARDIMLAR
2.10.1 Yarışma programında bir yarışma esnasında veteriner kontrol noktalarında ve parkurda yardıma izin verilen yerler belirtilmelidir.
8 / 21
2.10.2 Yarışmacılara parkur boyunca en azından her 10 km'de bir su içme imkanı sağlanmalıdır.
2.10.3 Parkur esnasında meydana gelenler de dahil olmak üzere her durumda, örneğin bir düşüşten sonra veya yarışmacının attan ayrılması veya atın nalının gevşemesi veya düşmesi halinde yarışmacıya yardım edilebilir.
2.11 YASAKLANMIŞ YARDIMLAR
2.11.1 Genel manada, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, aşağıda belirtilmiş tipte faaliyetler yasaklanmıştır ve hakem heyetinin takdirine göre biniciye sarı uyarı kart(lar)ı verilmesini veya binicinin diskalifiye edilmesini gerektirirler.
2.11.2 Parkurun herhangi bir bölümünde herhangi bir bisikletli, yaya veya müsabakaya katılmayan bir binici tarafından takip edilmek, bu kişileri takip etmek veya bu kişiler tarafından eşlik edilmek.
2.11.3 Parkurun yardım alınabileceği belirtilmemiş olan herhangi bir bölümünde yardım almak.
2.11.4 Parkurun herhangi bir bölümünde yardım etmeye yetkili olmayan bir kişiden yardım almak.
2.11.5 Parkurun herhangi bir bölümünde yetkisiz bir araç tarafından takip edilmek, bu aracı takip etmek veya bu araç tarafından eşlik edilmek.
2.11.6 Üçüncü bir kişinin bir veteriner kontrol noktasında atı süratli yapmaya teşvik etmesi.
2.11.7 Parkurda herhangi birinin atı/atları herhangi bir yöntemle teşvik etmesi.
2.11.8 Yolu açmak için tel çitleri kesmek veya kapalı bir alanın bir bölümünde değişiklik yapmak veya ağaçları kesmek veya zorlukları ortadan kaldırmak veya parkurun teknik özelliklerini değiştirmek.
2.11.9 Yarışmacı tarafından istenilmiş olsun ya da olmasın, yarışmacıya veya atına avantaj sağlamak amacıyla üçüncü bir kişi tarafından yapılan herhangi bir müdahaleyi kabul etmek.
2.12 KIYAFET KURALLARI
2.12.1 Tanınan bir binicilik/Atlı Dayanıklılık standardına uygun ve uygun şekilde emniyete alınmış koruyucu bir başlık takılması, tüm Atlı Dayanıklılık yarışmalarına katılan herkes için zorunludur.
2.12.2 Atlı dayanıklılık yarışmasına katılabilmek için topukları 12 mm veya daha uzun olan güvenli biniş ayakkabıları giyilmesi veya buna alternatif olarak kapalı üzengiler / emniyetli üzengiler kullanılması zorunludur.
2.12.3 Tüm yarışmalarda Atlı Dayanıklılık Yarışmasının görüntüsünü bozmayan uygun kıyafetler giyilmesi beklenmekte ve istenmektedir.
2.13 DONANIM VE EKİPMAN
2.13.1 Prensip olarak, donanım konusunda bir kısıtlama yoktur; ancak sabit martingal (el martingalı)/ Fransız dizginleri yasaktır. Donanım, güvenli ve ata uygun olmalıdır.
2.13.2 Müsabakanın programında belirtilmiş olduğu üzere, fosforlu giysiler vs. gibi, özel ekipman gerekli olabilir.
2.13.3 Kamçı (veya kamçı olarak kullanılan herhangi başka bir donanım) ve mahmuz yasaktır.
2.13.4 Cep telefonu ve GPS cihazı kullanımına izin verilir. Tüm diğer iletişim aletlerinin müsabakadan önce hakem heyeti tarafından onaylanması gereklidir.
9 / 21
2.14 KÖTÜ MUAMELE
2.14.1 Hakem heyetinin görüşüne göre kötü muamele veya suiistimal olarak açıkça tanımlanabilecek olan tüm eylemler veya hareketler diskalifiye etmek suretiyle ilgili kişi TBF 'ye rapor edilecektir.
2.14.2 Eğer mümkünse, bu tür eylemlerle ilgili raporlara eylemlere şahit olan kişilerin imzaları ve adresleri eşlik etmelidir. Raporlar en kısa sürede hakem heyetine veya organizasyon komitesi sekreterine verilmelidir.
2.15 AĞIRLIKLAR
2.15.1 Ulusal yarışmalarda, TBF tarafından önceden onaylanması ve programında açıkça belirtilmesi kaydıyla, ağırlık veya cinsiyete göre alternatif sınıflandırmalara izin verilebilir.
UAD-4* yarışmalarda 70kg olmalıdır. Ağırlık eyer ile birlikte ölçülür. Fakat organizasyon komitesi programda belirtmek kaydıyla daha fazla ağırlık şartı koyabilir.
2.15.2 Genç yetişkin ve/veya genç binici müsabakalarında minimum ağırlık olmayacaktır.
2.15.3 Minimum ağırlığın gerekli olduğu durumlarda, ağırlık kontrolü starttan önce ve, eğer mümkünse, finişten sonra yapılmalıdır. Bu kontrol ayrıca yarışma esnasında rastgele olarak da yapılabilir.
2.15.4 Biniciler tartılmalı ve, eğer gerekliyse, (başlık hariç) tüm biniş ekipmanı ile birlikte tartılmalıdır. Yarışmacı tüm etaplarda her zaman minimum biniş ağırlığına riayet etmelidir. Aksi takdirde diskalifiye edilir. Hakem heyeti tarafından talep edilmesi halinde finiş çizgisini geçer geçmez derhal tartılmak binicinin sorumluluğudur.
2.15.5 Organizatörler güvenilir bir tartı cihazı temin etmelidir.
BÖLÜM 3. YARIŞMALAR
3.1 MÜSABAKANIN PROGRAMI
3.1.1 Herhangi bir atlı dayanıklılık yarışmasının organizasyon komitesi tarafından yayınlanan programda genel yönetmeliğin veya işbu kitapçıkta belirtilmiş kuralların tekrarlanmasına gerek yoktur. Müsabakanın kategorisinin, mesafelerin, hızların, zaman limitinin ve her etap için muhtemel zaman limitinin, tasnif yönteminin, başlangıç kurallarının, parkuru işaretlemek için kullanılan yöntemin, zorunlu molalardaki prosedürlerin, (irtifa farkları da dahil olmak üzere) parkurun genel özelliklerinin ve muhtemel engellerin belirtilmesi yeterlidir.
3.1.2 Müsabakanın koşullarına (angajmanların kapanış tarihi, başlangıç yeri ve zamanı, zorunlu molaların sayısı ve uzunluğu, angajman ücretleri ve ödüller) ilaveten, nakliye imkanları, yarışmacılar ve seyisler için konaklama, ahırlar, yem vs. gibi idari düzenlemelerle ilgili bilgi verilmesi de olağan bir uygulamadır.
3.2. ATLI DAYANIKLILIK YARIŞMALARININ KATEGORİLERİ
3.2.1 Uluslararası Atlı Dayanıklılık Yarışmaları aşağıdaki şekilde sınıflandırılır:
 CEI (Concours de Raid d'Endurance International),
 CEIO (Concours de Raid d'Endurance International Officiel).
Yukarıda tanımlanmış olan Uluslararası Atlı Dayanıklılık Yarışmaları FEI Genel yönetmeliği, Veteriner yönetmeliği ve Atlı Dayanıklılık yönetmeliği kurallar uyarınca gerçekleştirilir.
3.2.2 Ulusal Atlı Dayanıklılık Yarışmaları şu şekilde ayrılır :
10 / 21
3.2.2.1 Ulusal Atlı Dayanıklılık Dört Yıldız: UAD-4*
UAD-4*: Bir gün içerisinde, minimum 120 - 140 km' lik bir, iki veya daha fazla bölümden oluşur. İki gün olarak da düzenlenir 140 Km parkur (70 km +70 Km)
Hız Sınırı: Minimum 12 Km/h
3.2.2.2 Ulusal Atlı Dayanıklılık Üç Yıldız: UAD-3*
UAD-3*: Bir gün içerisinde, minimum 80 - 119 km' lik bir, iki veya üç bölümden oluşur.
Hız Sınırı: 12-16 Km/h
3.2.2.3 Ulusal Atlı Dayanıklılık İki Yıldız: UAD-2*
UAD-2*: Bir gün içerisinde, minimum 60 - 79 km' lik bir veya iki bölümden oluşur.
Hız Sınırı: 11-15 Km/h
3.2.2.4 Ulusal Atlı Dayanıklılık Bir Yıldız: UAD-1*
UAD-1*: Bir gün içerisinde, minimum 40 - 59 km' lik bir veya iki bölümden oluşur.
Hız Sınırı: 10-14 Km/h
3.2.2.5 Ulusal Atlı Dayanıklılık Lisans : UAD-L
UAD-L: Bir gün içerisinde, minimum 20 - 30 km' lik bir veya iki bölümden oluşur.
Hız Sınırı: 8-12 Km/h
3.2.3 SIRALAMA BİR PUANLAMA SİSTEMİNE GÖRE YAPILIR.
3.2.3.1 UAD-1* ve UAD-2* Yarışmalarda
3.2.3.1.1 Maksimum süre aşıldığında her dakika başlangıcı için 1 puan
3.2.3.1.2 Minimum süre aşıldığında dakikada 2 puan (10 dakikadan fazla aşılırsa elimine)
3.2.3.1.3 Veteriner Kontrollerin de programda belirtilen dakikadaki Nabız'a ulaşıncaya kadar geçen her dakika için 1 ceza puan verilir.
3.2.3.1.4 44 bpm' nin üzerindeki her nabız atışı için 1 puan
3.2.3.2 UAD-3* ve UAD-4* Yarışmalarda
3.2.3.2.1 UAD-3* Yarışmalarda Kazanan finiş çizgisini ilk geçen değil, atını veteriner kontrolüne "zamanında" takdim eden ve veteriner kontrolünden geçen binici birinci olur.
3.2.3.2.2 UAD-4* Yarışmalarda Atını veteriner kontrolüne "zamanında" takdim eden ve veteriner kontrolünden geçen biniciler içinde finiş çizgisini ilk geçmiş olan birinci olacaktır.
3.2.3 Maksimum kalp atışı sayısı bölümler arası kontrolde;
UAD-4* : 64 atım/dakika 20 dk içinde
UAD-3* : 64 atım/dakika 20 dk içinde
UAD-2* : 60 atım/dakika 20 dk içinde
UAD-1* : 58 atım/dakika 20 dk içinde
Bölümler arası kontrolde istenilen kalp atış sayısına ulaşmadığı takdirde 20 dk lık süre içinde 2.nci kez kontrole gelebilir.
3.2.3 Maksimum kalp atışı sayısı final kontrolünde;
UAD-4* : 64 atım/dakika 30 dk içinde sadece bir kez
11 / 21
UAD-3* : 64 atım/dakika 30 dk içinde sadece bir kez
UAD-2* : 60 atım/dakika 30 dk içinde sadece bir kez
UAD-1* : 58 atım/dakika 30 dk içinde sadece bir kez
UAD- L : 56 atım/dakika 30 dk içinde sadece bir kez
Bu rakamlar gerekli görüldüğü hallerde veteriner, başhakem ve teknik delegenin kararıyla değiştirebilir.
3.2.4 ATLAR İÇİN ZORUNLU İSTİRAHAT
3.2.4.1 Ulusal yarışmaya katılmış olan bir atın, tekrar bir ulusal müsabakaya katılmasına izin verilmeden önce, tanımlanmış olan şekilde zorunlu bir minimum istirahat süresini tamamlaması gereklidir.
Koşulan mesafe 0 – 40 km 6 gün istirahat
0 – 80 km 13 gün istirahat
81 ve üzeri 20 gün istirahat
3.2.4.2. Girişimsel tedavi;cerrahi müdahale veya herhangi bir yardımcı alet/malzeme ile uygulanan tedavi olarak ifade edilir. Ağız yoluyla (oral) elektrolit, vitamin uygulanması, masaj ve ilaçsız akupunktur uygulamaları istisnadır. Atın yarışma sırasında ve final kontrollerinde metabolik durumuna göre gerektiğinde VKB kararı ile acil girişimsel tedavi uygulanabilir.
3.2.4.3 Eğer bir ata herhangi bir ulusal yarışma sırasında acil girişimsel tedavi uygulanması gerekiyorsa, bu atın bir sonraki yarışmaya katılmadan önce minimum 60 gün istirahat etmesi zorunludur.
3.2.4.4 Eğer bir at birbirini takip eden 2 ulusal yarışmada veya 3 aylık bir dönemde iki kere derhal girişimsel tedavi gerektiren metabolik sebeplerden ötürü elenirse, tekrar bir ulusal yarışmaya katılmadan önce minimum 90 gün istirahat etmesi zorunludur.
3.2.4.5 Her yarışma sonunda söz konusu ata yapılan tedavinin zorunlu dinlenme gerektiren girişimsel tedavi ya da izin verilen tedavi olarak yapılması yarışma veterinerinin sorumluluğundadır.
3.2.4.6 TBF teknik komitesi, TBF veteriner komitesine danışarak, zaman içerisinde sürekli olarak metabolik sebeplerle elenme problemi yaşayan atlar için ilave istirahat şartları ile ilgili ilave bir program oluşturmaya karar verebilir.
3.2.4.7 Atlı Dayanıklılık yarışmalarına katılan atların zorunlu istirahat sürelerine ilişkin kayıtlar yarışma sonuçları ve ilgili raporlara göre TBF Teknik Komitesi tarafından takip edilerek TBF internet sitesinde güncellenerek yayınlanır.
3.2.5 BİNİCİ VE AT KATEGORİLERİ
Biniciler:14 yaşına ulaşmış herkes ister bireysel olarak ister takım olarak bütün atlı dayanıklılık müsabakalarına katılabilir. 12 ve 13 yaşındaki biniciler sadece UAD-L sınıfı sınava 6 yaş ve üstü atlar ile katılabilir.
Genç Biniciler(Junior): 14 yaşlarını doldurdukları takvim yılının başından 18 yaşını doldurdukları takvim yılının sonuna kadar "Genç Binici" kategorisinde yarışırlar.
Genç Yetişkin Biniciler(Young Riders): 16 yaşından gün alan ve 21 yaşını doldurdukları takvim yılının sonuna kadar koşabilen binicileri kapsar.
Yetişkin Biniciler:18 yaşını doldurmuş, binicilerdir.
Atlar: Yarışmaya katılabilmek için atların en az 5 yaşında olması gerekir. Gebe olan kısraklar bu yarışmalara katılamaz. 4 Yaşındaki atlar sadece UAD-L sınıfı kalifikasyonlara katılabilir (Pasaport
12 / 21
mecburidir).
Beş Yaşlı Atlar: Yurt içinde yetişen veya yurt dışından gelen 5 yaşındaki atlardır. Bu atlar Kalifikasyon durumlarına göre UAD-1* ve UAD-2 * yarışmalara girebilirler.
Altı Yaşlı Atlar: Yurt içinde yetişen veya yurt dışından gelen 6 yaşındaki atlardır. Bu atlar Kalifikasyon durumlarına göre UAD-3* yarışmalara girebilirler.
Yedi ve Yukarı Yaşlı Atlar: Yurt içinde ve yurt dışından gelen 7 yaş ve üstü atlardır. Bu atlar Kalifikasyon durumlarına göre UAD-4* yarışmalara girebilirler.
3.2.6 KALİFİKASYON
3.2.6.1 Atlar ve biniciler, çift halinde olmasalar da, kalifikasyon yapılır.
3.2.6.2 UAD-L yarışmaları başlangıç seviyesi kalifikasyondur. Yeni başlayan at ve biniciler için bu yarışmaya katılma zorunluluğu vardır.
3.2.6.3 UAD-1* seviyesi kalifikasyon: UAD-L yarışmalarını başarıyla tamamlamış olan at ve biniciler UAD-1* yarışmalarına katılabilirler.
3.2.6.4 UAD-2* seviyesi kalifikasyon:UAD-1* yarışmalarını başarıyla tamamlamış olan at ve biniciler UAD-2* yarışmalarına katılabilirler.
3.2.6.5 UAD-3* seviyesi kalifikasyon: UAD-2* yarışmalarını başarıyla tamamlamış olan at ve biniciler UAD-3* yarışmalarına katılabilirler.
3.2.6.6 UAD-4* seviyesi kalifikasyon: UAD-3* yarışmalarını iki kez başarıyla tamamlamış olan at ve biniciler UAD-4* yarışmalarına katılabilirler.
3.2.6.7 Binicilerin kalifikasyonu ömür boyudur.
3.2.6.8 Atların kalifikasyonu 24 aylık bir süre boyunca geçerlidir. Bir atın bu süre içerisinde kalifiye olduğu bir sonraki seviyede bir yarışmaya katılmaması halinde, ilerlemeden önce tekrar mevcut seviyesinde kalifiye olması gereklidir.
3.2.6.9 TBF at ve binici kalifikasyon durumlarını güncelleyerek ilan eder.
3.2.7 YARIŞMALARA KATILMA ŞARTLARI
3.2.7.1 Yarışmalara katılmak isteyen biniciler ve atları yukarıda açıklanan kalifikasyon şartlarına göre kategorilerine uygun yarışmalara girebilirler.
3.2.7.2 Binici ve atların kendi seviyelerinde ve bir alt seviyede yarışmalarına izin verilir.
3.2.7.3 Daha yüksek bir seviyeden iki alt kategoriye inmeye sadece metabolik sebeplerden dolayı eliminasyondan veya 1 yıllık bir ara verilmesinden sonra izin verilebilir.
Bu durumda kendi kategorisinde (80 ve 119 km) yarışma hakkını da kaybeder.
3.2.7.4 Yeni başlayanların yüksek seviye atlarla düşük sınıf müsabakalarda koşmalarına izin verilir.
3.3 YARIŞMACILARIN ANGAJMANLARI
13 / 21
3.3.1 Ekip şefleri yarışacak sporcularını ve onlara tahsis edilecek atları yazılı olarak organizasyon sekreterliğine bildirmek zorundadır, kesin başlama, bu resmi katılış formlarındaki düzenli kayıtlara göre yapılır.
3.3.2 Yarışmaya katılacakların deklarasyonu, Ekip şefleri tarafından atların ilk kontrolünden sonraki bir saat içinde yapılmalıdır.
3.4 EKLENMELER
3.4.1 Kesin angajman yapıldıktan sonra, yarışmacı veya at katılımı, organizasyon komitesinin ve hakem heyetinin yazılı izni ile olabilir.
3.4.2 Yarışmacı veya atın hastalığı veya kaza geçirmesi sonucunda, yarışmanın başlaması ve çıkış sıralamasının açıklanması arasında oluşabilecek durumlarda yarışmanın başlamasına üç saat önceden değişiklikler yapılabilir.
Bu gibi durumlarda şunlar uygulanır:
1) Binici için resmi bir doktordan rapor, at için ise veteriner hekimden bir rapor.
2) Hakem heyeti başkanının izni.
3.4.3 Yarışmacı veya at veya her ikisi birden, bireysel veya takım yarışmasında olsun mutlaka ilk at kontrolünden geçmiş takım veya bireysel yarışmacı veya atlarla yapılmalıdır.
3.5 SIRALAMA
3.5.1 Atları tüm veteriner kontrol ve muayeneleri başarıyla geçen yarışmacılar son sıralama listesinde yer alabilirler.
3.5.2. Bireysel: Bir atlı dayanıklılık yarışmasında, kazanan; ceza puanları da ilave edildikten sonra zamanda en iyi dereceyi yapandır. Yarışma programında sıralama metodunu açıkça belirtilmelidir.
3.5.3 Takım Bayrak Yarışması: Takımlar 3 er at ve biniciden oluşur. Yarışmadan önce ekip şefi takımı hakem heyetine deklare eder. Takımların ilk binicileri toplu olarak ilk çıkışı yaparak turunu tamamlayan ilk biniciler veteriner kontrol noktasını geçtikleri zamana mecburi dinlenme zamanı eklenir bu zaman takımın 2. Binicisinin çıkış zamanıdır. Takımın 3.binicisi içinde çıkış zamanı aynı şekilde hesaplanır. Takımların 3. Binicileri içinden bitiş hattını ilk geçip veteriner kontrolünden geçen takım yarışmayı birinci olarak bitirir.
3.5.4 Beraberlik: Yarışmaya beraber başlayıp bitiş hattını aynı zamanda geçen yarışmacılar veteriner kontrol hattını geçiş sırasına göre derecelendirilirler.
3.5.5 Diskalifiye Olma: Bir yarışmacının, bu talimatın veya Programın ihlali nedeniyle hakem heyeti tarafından cezalandırılması ve müsabakadan çıkartılmasıdır.
3.5.6 Bir Sonraki Bölüme Katılma Hakkı Kazanamama: Bir yarışmacının veteriner muayenesinden geçememesi, parkurun tümünü gereken şekilde tamamlayamaması veya başlangıç veya bitiş için tüm zaman şartlarını yerine getirememesidir.
3.5.7 Terk: Bir yarışmacının müsabakadan gönüllü olarak çekilmesidir. Ancak bu eylem sadece yarışmacı o noktaya kadar tüm etapları doğru şekilde tamamlamışsa; yarışmacı en son etabı zorunlu mola muayenesi veya veteriner tarafından talep edilen mola muayenesi de dahil olmak üzere ilgili etaptan sonraki tüm gerekli veteriner muayenelerinden geçmek suretiyle tamamlamışsa.
3.5.8 Yarışma dahilinde herhangi bir noktada gönüllü olarak veya başka bir şekilde yarışmadan çıkan
14 / 21
tüm atlar, yarışmadan çıkmalarını takip eden 30 dakika içerisinde veteriner muayenesine getirilmelidirler. Eğer at parkur esnasında yarışmadan çıkartılırsa, merkeze döner dönmez veteriner kurulunun bir üyesi tarafından muayene edilmeli ve atın veteriner kayıtları buna göre güncellenmelidir.
BÖLÜM 4. GÖREVLİLER
4.1 HAKEM HEYETİ
4.1.1 Atlı dayanıklılık müsabakasında Organizasyon Komitesi tarafından hakemlik, veteriner kontrolleri ve zamanların tutulması gibi yapılmış tüm düzenlemeleri hakem heyeti denetler.
4.1.2 Organizasyon komitesi angajman sayısına göre diğer yetkililerden, komiserlerden ve veterinerlerden yardım alsa da, müsabaka esnasında genel kontrol hakem heyetine aittir.
4.1.3 Hakem heyeti başkanı yarışma sonunda yarışma ile ilgili tüm konuları ayrıntılı bir raporu TBF teknik komitesine 15 gün içinde göndermelidir.
4.2 TEKNİK DELEGE
4.2.1 Teknik Delege; Organizasyon komitesi ile işbirliği halinde, parkurun düzenini önceden kontrol etmeli ve onaylamalıdır.
4.2.2 Teknik Delege; yarışmanın düzenlenmesi, atların muayeneleri ve kontrolleri, atlar ve yarışmacıların konaklaması ve yarışmadaki komiserler için teknik ve idari düzenlemeleri onaylamalıdır.
4.2.3 Teknik Delege; tüm teknik personele verilen brifingleri ve bu kişilerin davranışlarını denetler.
4.2.4 Teknik Delege; alınması gereken tüm kararlar konusunda soruşturmalar yapar, hakem heyetine rapor verir ve tavsiyede bulunur.
4.2.5 Teknik Delege; Hakem heyetine tüm düzenlemelerden tatmin olduğunu rapor edene kadar teknik delegenin yetkisi mutlaktır. Bundan sonra teknik delege yarışmanın teknik ve idari yönlerini denetlemeye devam eder ve hakem heyeti, veteriner komisyonu ve organizasyon komitesine yardımcı olarak kendilerine tavsiyelerde bulunur.
4.2.6 Teknik Delege eğer uygun kalifikasyona sahip ise aynı zamanda hakem heyetinde de görev yapabilir.
4.3 VETERİNER KOMİSYONU
4.3.1 Veteriner Komisyonu atların güvenliği, sağlığı ve refahı konularında mutlak kontrole sahiptir. FEI Veteriner Yönetmeliği FEI tarafından düzenlenen tüm Atlı Dayanıklılık yarışmaları için geçerlidir.
4.3.2 Organizasyon komitesine ve teknik delege, veteriner kapılarının planlanması ve yarışmada atların güvenliği ile ilgili tüm diğer konularda veteriner komisyonu başkanına mümkün olduğu kadar erken bir tarihte başvurmalıdır.
4.4 BAŞ KOMİSER
4.4.1 Baş Komiser yarışma boyunca komiserlerin organizasyonundan sorumludur.
4.4.2 Baş Komiser ahır güvenliğinin yarışmanın seviyesi için uygun olmasını ve her veteriner kapısı ile parkurda yeterli sayıda komiser bulunmasını sağlamalıdır.
4.4.3 Baş komiser, müsabaka dahilinde tüm gerekli faaliyetlerin açılış ve kapanış seremonileri gibi, müsabaka esnasında önceden tanımlanmış tüm faaliyetlerin problemsiz olarak gerçekleştirilmesini sağlamak için organizasyon komitesine, hakem heyetine ve teknik delege'ye yardımcı olur.
4.4.4 Baş komiser yarışmanın katılımcılarının genel olarak güvenliği ve refahından sorumludur.
15 / 21
4.4.5 Baş komiser hakem heyetinin başkanı, teknik delege ve veteriner komisyonu başkanı ile yakın ilişkiler içerisinde olmalı ve yarışmanın planlanması ile ilgili olarak organizasyon komitesine ve teknik delege tarafından kendisine mümkün olduğu kadar erken bir tarihte danışılmalıdır.
4.5 TEMYİZ KOMİTESİ
Temyiz komitesinin görevleri, FEI Genel yönetmelik ve FEI veteriner talimatında açıklanmıştır.
BÖLÜM 5. MUAYENE, İNCELEME VE TIBBİ KONTROL
5.1 VETERİNER KONTROLÜ
5.1.1 FEI Veteriner Yönetmeliği tüm ulusal atlı dayanıklılık yarışmaları için geçerlidir.
5.1.2 İşbu Talimatta şart koşulmuş olan kontroller ve muayeneler müsabakadaki atların sağlığı, güvenliği ve refahı göz önünde bulundurularak belirlenmiştir.
5.1.3 Hakem Heyetinin resmi veterinerlerin tavsiyesi ile aldığı kararlar kesindir ve bunlara karşı temyiz başvurusu yapılamaz. Ancak, hakem heyeti her durumda atların elenmesinin sebeplerini belirtmekle yükümlüdür.
5.1.4 Angajmanı yapılmış olan bir atın ilk kontrol ve son kontrol arasındaki sürede herhangi bir sebepten dolayı ölmesi halinde, hakem heyeti TBF'na koşullar hakkında bir rapor yazmakla yükümlüdür.
Bu rapor koşulların gözden geçirilmesi amacıyla TBF veteriner kuruluna sunulur.
5.1.5 Yarışmaya katılmış olan bir atın yarışmayı takip eden 30 gün içersinde herhangi bir sebepten dolayı ölmesi halinde, at sahibi veteriner raporu hazırlayarak koşulların gözden geçirilmesi amacıyla TBF sunar.
5.1.6 Tüm atların pasaportu veya kimlik belgesi ile birlikte muhafaza edilen bir TBF Atlı Dayanıklılık kaydı bulunur. Bu kayıtta veteriner bilgilerinin yanı sıra tüm Atlı Dayanıklılık yarışmalarının tarihleri, yerleri, mesafeleri ve kategorileri, atın aldığı sonuç, yarışmanın tamamlanıp tamamlanmadığı, en son veteriner kontrolü dahil tamamlanmış olan mesafe, atın sıralamaya girmemiş olmasının sebepleri (metabolik, yürüyüş düzensizlikleri/topallık veya her ikisi), yarışma yerinde uygulanan tedaviler, hastaneye yatırılma, zorunlu istirahat süreleri ve veteriner komisyonu tarafından atın gelecekteki müsabakalarda sağlık ve refahının korunması için gerekli görülen tüm diğer yorumlar kayıt altına alınır.
Sadece Veteriner komisyonu başkanı, hakem heyeti başkanı ve teknik komite başkanı bu kayıtları kaydedebilir.
5.1.7 Muayene ve kontrollerde gereken ilgili bilgiler her yarışmacı için düzenlenen özel bir veteriner formuna kaydedilir ve prensip olarak, takip eden tüm kontroller ve muayenelerde hazır bulundurulur. Bu kayıtlar elektronik olarak (yedekleri ile birlikte) veya kağıt üzerinde hazırlanır.Yarışmacılar atları ile ilgili kayıtları hemen kontrol veya muayeneyi takiben görebilir ve kaydedebilir. Veteriner kartları Organizasyon Komitesi tarafından muhafaza edilebilir.
5.1.8 Veteriner Kapısına geliş zamanı kaydedilmeli ve at işbu talimatlar uyarınca ve programda teyit edilen belirli zaman içerisinde muayene amacıyla veteriner komisyonu karşısına gelmelidir.
5.1.9 Zorunlu molalar, yarışmacıların/seyislerin atın veteriner muayenesinden geçmeye hazır olduğuna karar verdiklerinde girdikleri ve muayene alanı bulunan bir veteriner kapısı oluşturmak suretiyle gerçekleştirilir.
Biniciler/seyisler muayene alanına girdiklerinde, atla birlikte doğrudan doğruya ve sürekli olarak ileri hareket gösteren makul bir hızda belirlenmiş olan veterinere doğru gitmelidirler.
Muayene alanında bir ata üçten fazla kişi eşlik edemez ve bu sayı programla veya hakem heyetinin daha önceden ilan edilen kararıyla daha da aza indirebilir.
16 / 21
5.1.10 Bu esnada, at veteriner komisyonunun kararıyla birden fazla kez muayene edilebilir. Ancak, programda belirtilmiş olan belirli süre tamamlanmadan önce at üç kritere bağlı olarak belirlenen şekilde devam etmeye uygun olduğunu göstermelidir. Bu kriterler nabzın düşmesi, metabolik yeterlilik ve yürüyüşlerdir.
5.1.11 Nabzın düşmesi, metabolik yeterlilik ve sağlamlık için yapılan muayeneler aynı zamanda gerçekleştirilmeli ve at yarışmanın yıldız seviyesi için minimum şartları yerine getirmelidir. Eğer muayenelerin yapılması ile ilgili bir değişiklik yapılırsa, bu durum müsabakadan önce hakem heyeti tarafından ilan edilmeli veya programda belirtilmelidir.
5.1.12 Bir at veteriner kontrolünden başarıyla geçtikten sonra, atın veteriner komisyonunun önüne gelmesi ile başlayan zorunlu molası belirtilen süre boyunca devam eder.
5.1.13 Teknik delege veya hakem heyeti veteriner komisyonu ile birlikte aşırı hava koşulları veya diğer istisnai şartlar dolayısıyla süreli molalarda değişiklik yapmaya karar verebilir. Değişiklikler ilgili bölümün başlangıcından önce tüm yarışmacılara ve/veya ekip şeflerine duyurulmalıdır.
5.1.14 Organizasyon komitesi, teknik delege, veteriner komisyonu başkanı ve hakem heyeti başkanının, atların cerrahi imkanları bulunan bir at hastanesine gönderilmesi için gerekli düzenlemeler de dahil olmak üzere, uygun bakım ve veteriner tedavisi kontrollerini temin etmesi gereklidir.
İlk muayeneden önce teknik delege tarafından onaylanmalıdır.
İlk muayeneyi takiben, veteriner komisyonu başkanı ve hakem heyetine danışarak veteriner komisyonu üyelerinin yerleşimi veya tedavi/bakım alanında yardım için bulunmaları da dahil olmak üzere tedavi düzenlemelerinde değişiklikler yapılmasını önerebilir. Bu düzenlemelerde tedavi veterineri/veterinerleri belirtilmeli ve tedavi grubunda söz konusu coğrafi alanda veteriner hekimlik yapma ruhsatına sahip bir veteriner de bulunmalıdır.
5.1.15 Yarışmacılar atlarını veteriner muayenesi ve kontrollerine kurallara uygun şekilde sunmakla yükümlüdürler. Atın aşırı heyecan veya bed huy nedeniyle muayene ve kontrolünün yapılamaması veya çevresine zarar verecek davranışlarda bulunması halinde yarışmadan diskalifiye edilmesine karar verilir.
5.2 ATLARIN VETERİNER KONTROLLERİ VE MUAYENELERİ
5.2.1 VETERİNER MUAYENESİ
5.2.1.1 İlk muayene atların yarışma ahırlarına gelmesinden sonra mümkün olan en kısa sürede ve kesinlikle atlar kendilerine tahsis edilen ahırlara gönderilmeden önce yapılmalıdır.
5.2.1.2 Bu muayene hakem heyeti tarafından tayin edilmiş resmi bir veteriner ve, eğer böyle bir kişi yoksa, organizasyon komitesi'nin sağladığı tedavi veteriner hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Hakem heyeti başkanı ve yarışma veteriner kurul başkanı mümkünse hazır bulunmalıdır.
5.2.1.3 Burada amaç öncelikle atların kimliklerinin (pasaportlar, tescil belgeleri vs.) belirlenmesi ve daha sonra atın genel sağlığının ve özellikle varsa herhangi bulaşıcı rahatsızlıkların tespit edilmesidir. Şüpheli vakalar gelir gelmez ve her durumda ilk muayeneden bir saat öncesine kadar organizasyon komitesi, teknik delege veya hakem heyetine rapor edilmelidir.
5.2.1.4 Yarışmalarda bu muayeneler ilk kontrol ile birlikte yapılabilir.
5.2.1.5 Yarışmalarda ve Şampiyonalarda, bu muayeneler riskli bulunan atların ve bunlarla seyahat eden atların sağlıkla ilgili sorular veya endişeler giderilene dek karantinaya alınmasına imkan sağlamak amacıyla ayrıca ve yeterince önceden yapılmalıdır.
Bu aynı zamanda organizasyon komitesi'nin bu amaçla yeterli karantina imkanları sağlaması gerektiği manasına da gelmektedir.
17 / 21
5.2.2 VETERİNER KONTROLLERİ
5.2.2.1 İlk Kontrol: Prensip olarak bu kontrol müsabakanın başlangıcından önceki gün veteriner komisyonu ve hakem heyeti tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu kontrol aşağıda belirtilmiş olan kontroller için standartlar uyarınca yapılır: Nabız, Solunum Sistemi, Genel Durum, Yürüyüşlerin Değerlendirilmesi, Ağrılar, Kesikler, Yaralar, Hareket Kabiliyeti ve gerekli görülen diğer konular.
5.2.2.2 Genel Olarak Kontroller: İlk Kontrol ve Son Kontrol arasında Veterinerlerin bir atı değerlendirme sorumlulukları arasında bir fark yoktur. Atların hem metabolik ve hem de yürüyüşleri açısından yarışmaya devam etmeye uygunluklarının değerlendirilmesi için aynı standartlar geçerlidir.
5.2.2.3 Kontrol Kuralları: Kontrol alanlarında, yoğun müsabaka stresi altındaki biniciler ve atlar düşünülerek, nezaketen sessiz olunmalıdır. Hakem heyeti ve komiserler bu kuralın uygulanmasından sorumludur. Aynı zamanda, biniciler ve ekipleri veya at sahipleri veya takım kadrosu da burada olanların doğasına, kontrole ve atların stresli fiziksel koşullar altında yarışmaya devam edebilmesi için sağlık ve kondisyonlarının değerlendirilmesine saygı göstermelidir. Bunun sonucunda, atların veterinerlere adil bir şekilde gösterilmesinin geciktirilmesi veya buna müdahale edilmesi gibi girişimlere hiçbir şekilde tolerans gösterilmez. TBF teknik komitesi zaman zaman özel olarak yasaklanan ve diskalifiye edilmeyi veya başka cezaları gerektiren davranışların bir listesini yapabilir. Ancak, bu liste geniş kapsamlı değildir ve hakem heyeti ile komiserlerin takdiri esas olarak alınır.
5.2.2.4 Zorunlu Mola Kontrolleri: Veteriner komisyonu, hakem heyetine danışarak, hangi veteriner kapılarında atların ilgili yarışmacının söz konusu veteriner kapısından çıkmasının planlanmış olduğu saatten 15 dakika kadar öncesine kadar zorunlu bir mola kontrolünden geçmesinin istenileceğini belirler.
5.2.2.5 Talep Edilen Mola Kontrolleri: Muayeneyi yapan veteriner, at muayeneden geçtikten sonra gerekli görmesi halinde, bir yarışmacıdan atını bekleme süresinde ve çıkıştan 15 dakika öncesinde tekrar muayene için kendisine getirmesini talep edebilir.
5.2.2.6 Veteriner Kapısında Kontrol: Her bölümün sonunda 3.2.3 de belirtilen süre içinde zorunlu kontrolü.
5.2.2.7 Tekrar Veteriner Kontrol: Eğer veteriner kapısındaki kontrolü esnasında atın nabız atımı söz konusu kontrol için tanımlanmış olan parametrelerden daha yüksekse, at yukarıda belirtilen süre dahilinde veterinere bir kez daha tekrar gösterilebilir.
5.2.2.8 Son Kontrol: At müsabakanın finiş çizgisini geçtikten sonra yapılan son kontrol. At veterinerlere sadece bir kez ve 3.2.4 de tanımlanmış olan belirli süre dahilinde gösterilebilir.
5.2.2.9 Nabız Atımları: Nabız atımları anormal derecede yüksek veya programda belirtilmiş ya da veteriner komisyonunun tavsiyesi ile hakem heyeti tarafından değiştirilmiş olan parametrelerin üzerinde olan atların müsabakaya devam etmesine izin verilmez ve bu atlar bir sonraki bölüme katılmak için kalifiye olmamış kabul edilir.
5.2.2.10 Diğer metabolik kriterleri (mukozalar, vücutta su kaybı, kılcal damarların yeniden dolumu, solunum sayısı ve karakteri, barsak sesleri, vücut ve bacaklarda tehlike arzeden ağrı ve yaralar, aşırı vücut ısısı gibi) yeterli ve sağlıklı bulunmayan atlar bir sonraki bölüme devam edemezler.
5.2.3 YÜRÜYÜŞ DÜZENSİZLİKLERİ
İlk veya son kontrolde veya parkur esnasındaki tüm kontrollerde, yürüyüşlerinde süratlide veya eşdeğer bir kararda istikrarlı şekilde gözlemlenebilen; atın önceden esnetme veya derin palpasyon yapmaksızın başı serbest bırakılarak düz bir yolda ileri ve geri süratli yürütülmesiyle gözlemlenebilen; ata acı verdiği veya atın atletik olarak performans gösterme kabiliyetini tehlikeye soktuğu görülen bir düzensizlik olan tüm atlar müsabakadan diskalifiye ve bir sonraki bölüm için kalifiye olamaz.
18 / 21
5.2.3.1 Prensip olarak ilk kontrol düz ve sert bir zeminde yapılmalıdır.
5.2.3.2 Eğer, atın bir kez yürüyüş kontrolünden sonra, gözlemde bulunan veteriner atın yarışmaya devam etmek için kondisyonu açısından şüpheye düşerse, ata üç veteriner hekim ( veya yeterli hekim yoksa iki veteriner ve teknik delege/baş hakem)'den oluşan heyet huzurunda tekrar yürüyüş kontrolü yapılır. Gizli bireysel oylarla atın geçip geçmeyeceğine karar veren heyet oylarını doğrudan doğruya hakem heyetinin bir üyesine iletir.
5.2.3.3 Heyet üyelerinden herhangi biri istemesi halinde oylamadan önce ata tekrar süratli yaptırılmasını isteyerek ata ve yarışmacıya bir fırsat daha tanıyabilir. Bu talep oradan bulunan hakem heyeti üyesine iletilir. Bu kişi de ata tekrar süratli yaptırılmasını ister. Heyet üyelerinin bağımsız ve tartışmasız olarak aldığı son çoğunluk oyu kesindir.
5.2.3.4 Ancak, eğer heyet (biri ilk veteriner ve ikisi de panel tarafından gerçekleştirilen) üç teşebbüsten sonra ister atın veterinerlere gösterilmemesi veya ister herhangi bir veterinerlik kriteri dolayısıyla atın devam edecek kondisyonda olup olmadığı konusunda hala kararsız ise, at elenir.
5.2.3.5 Bir atın yürüyüşleri ile ilgili tüm olağandışı özellikler, atın diskalifiyesi gerektirse de gerektirmese de, atın veteriner kartı üzerinde not edilmelidir.
5.2.3.6 Ağrı, Kesikler ve Yaralar: Kolan ve eyer yaraları da dahil olmak üzere, ağızda, bacaklarda ve vücuttaki tüm ağrı, kesik ve yara belirtileri kaydedilmelidir. Eğer müsabakaya katılmak veya devam etmek bu tür ağrıları, kesikleri veya yaraları ciddi bir şekilde kötüleştirecekse, atın devam etmesine izin verilmez.
5.2.3.7 Nallar ve Ayaklar: Atlara nalsız binilebilir, fakat, eğer nallanmışsa doğru ve müsabaka koşulları için uygun nallanmış olmalıdır. İlk kontrolde nallanmış olan atlar bitiş çizgisini bir veya daha fazla nalları olmaksızın geçebilir. Koruyucu botlara ve petlere müsaade edilmiştir. Ancak, her durumda, atın ayaklarının sürekli bir rahatsızlığı ve bunun atın atletik performansı üzerindeki olumsuz etkileri veya ata ilerleme esnasında acı verdiğinin gözlemlenmesi atın diskalifiyesi için sebep teşkil eder.
5.2.4 BİREYSEL VETERİNER KARTLARI
Bireysel veteriner kartları (veteriner kartları) ilk kontrolden önce düzenlenmeli ve her kontrolden sonra doldurulmalıdır.
5.2.5 SON KONTROL
5.2.5.1 Son kontrolde veteriner komisyonu tarafından muayene edilmek için kalifiye olabilmesi amacıyla, atın nabız atımının finiş çizgisinden geçmesinden itibaren Madde 3.2.4 de açıklanan şartlara ulaşmış olması gereklidir. Bu kriterleri yerine getirmeyen atlar sıralamaya alınmayacak olsalar da finiş çizgisini geçmelerinden itibaren 30 dakika içerisinde kontrol için veteriner kontrolüne getirilmelidirler.
5.2.5.2 Her durumda, atın nabzı programda belirtilmiş olan belirli süre dahilinde ölçülmeli ve veteriner kartına işlenmelidir.
5.2.5.3 Son kontrolün amacı atın normal bir dinlenme sürecinden sonra tam bir bölüm daha devam etmek için gerekli kondisyona sahip olup olmadığının belirlenmesidir ve bu kontrol, atlara muayene için sadece tek bir şans verilmesi haricinde, parkur esnasındaki diğer kontroller için geçerli kriterler ile gerçekleştirilir. Her at kendi veteriner kartına göre kontrol edilir. Yürüyüş kontrolü heyet huzurunda gizli oylama ile yapılır.
5.2.5.4 Atlı dayanıklılık müsabakalarında, yarışmaya katılan tüm atlar yarışma ahırlarında kalmalı, finiş zamanından sonra en azından 24 saat veya veteriner komisyonunun daha erken ayrılmalarına izin vermesi halinde daha kısa bir süre boyunca veteriner denetimi altında bulunmalıdırlar.
19 / 21
5.2.6 DİĞER KONTROLLER
5.2.6.1 Müsabaka parkuru esnasında herhangi bir atın metabolik veya topallık nedeniyle hakem heyeti tarafından elenmesi halinde 30 dakika içinde veteriner muayenesine getirilmesi zorunludur.
5.2.6.2 Yarışmanın başlangıcından bitişine kadar herhangi bir anda veteriner komisyonu ve hakem heyetine tarafından belirlenen atlara yetkili veterinerler tarafından tıbbi kontrol uygulanarak doping numunesi alınabilir.
5.2.7 EN İYİ KONDİSYON ÖDÜLÜ
5.2.7.1 Atlı Dayanıklılık Yarışmalarında En İyi Kondisyon Ödülü verilebilir.
5.2.7.2 Bu Ödülün amacı yarışmayı bitirmiş ve dereceye girmiş (maksimum ilk on at) atlardan en iyi kondisyona sahip olanını bulmaktır.
5.2.7.3 Bir at sadece müsabakayı, hakem heyeti tarafından tayin edilecek olan şekilde, yarışmayı kazanan atın toplam süresinin ilave bir yüzdesi dahilinde başarıyla tamamlamış ise En İyi Kondisyon Ödülünü almaya aday olabilir.
5.2.7.4 En İyi Kondisyon Ödülünü almaya aday olan atlar, En İyi Kondisyon Ödülü ödül seremonisinin sonuna kadar halen müsabaka da yarışıyor kabul edilir.
5.2.7.5 Yarışmacılar atlarını En İyi Kondisyon Ödülü için aday göstermek zorunda değildir.
5.2.7.6 En iyi kondisyon ödülünün verilmesi için kullanılmalıdır. En iyi kondisyon ödülüne aday olan katılımcılar tıpbbi kontrolüne tabi tutulabilir.
5.2.8 MÜSABAKA ESNASINDA VETERİNER TEDAVİSİ
Bir müsabaka esnasında Veteriner Komisyonunun yazılı onayı olmaksızın bir ata veteriner tedavisi uygulanamaz. İzinli tedavi atın sıralamasını etkilemez.
BÖLÜM 6. SON HÜKÜMLER
6.1. YÜKÜMLÜLÜK VE SORUMLULUK
Türkiye'de Binicilik Sporunu yüceltmek veya yarışma tertiplemek isteyen her kişi ve kuruluş Uluslararası Binicilik Federasyonunun Yönetmelikleri ile işbu talimat hükümlerini bilmek ve uygulamakla yükümlüdür.
Binicilik Federasyonu ve diğer tertip kurulları, yarışmalardan önce, yarışma sırasında, yarışmaya katılan binicinin kendisine, atına veya malına zarar verebilecek herhangi bir kaza, ziyan veya sakatlıktan ötürü sorumlu tutulamazlar.
6.2. HÜKÜM BULUNMAYAN HALLER
Bu Talimatta hüküm bulunmayan hallerde, FEI Kuralları ile Federasyon ana statüsü hükümleri ve Uluslararası Atlı Dayanıklılık Yarışmaları Yönetmeliği uygulanır.
6.3. YÜRÜRLÜKTEN KALDIRMA
20 / 21
Bu Talimatın yayımı ile Yönetim Kurulu'nun 19.12.2006 tarih ve 12 sayılı Kararı yürürlüğe giren Atlı Dayanıklılık Yarışma Talimatı yürürlükten kaldırılmıştır.
6.4.YÜRÜRLÜK
Bu Talimat, 06 Mart 2007 tarih 26454 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Türkiye Binicilik Federasyonu Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Ana Statü'ye dayanarak hazırlanarak, Türkiye Binicilik Federasyonu web sitesinde yayınlandığı tarihte yürürlüğe girer.
6.5.YÜRÜTME
Bu Talimat hükümlerini Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı yürütür.


d a

 

 
ANASAYFA - İLETİŞİM - REKLAM VER - FİRMANI EKLE
English Russian GermanArabic
Binicilik Firma İndeksi
ds s

FİRMA TÜRÜ

Burada yeralmak için tıklayınız. %18 KDV dahil Yıllık Sadece 69 TL
d a

Sitemize Üye Olun
ds s
İsim - Soyisim
E-Mail Adresiniz

d a
Binicilik Hakkında
ds s
Binicilik hakkında bütün soruların cevapları burada...
d a

Biliyor musunuz?

Ziyaretçi Trafiği
taşı

binicilik malzemeleri at biniciligi at malzemeleri binicilik sporu binici atevi malzeme malzemesi istanbul atlispor atli spor engel atlama izmir sporu atlispor tog tok bot dizgin baslik gogusluk eyeralti klubu kulubu gollu sipahi ocagi kemer atli spor atkolik at dunyasi hakem dresaj pony turkiye federasyonu il temsilciligi jokey tjk

 

Binicilik-cekmekoy
panel cit tas kaplama lastik fiyatlari saksi bahce mobilyalari granit tezgah cimstone tezgah ingilizce kursu fiyatlari forma fiyatlari bahce mobilyalari mutfak tezgahi panel cit fiyatlari ingilizce kurslari yds kursu tas kaplama tel cit patlatma tas leke tedavi fiyatlari ingilizce kurs fiyatlari panel cit